Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Dobrze przemyślane i odpowiednio dobrane oświetlenie w ogrodzie może sprawić, że przestrzeń zyska nie tylko na dobrym źródle światła po zmroku, lecz nabierze nieco niepowtarzalnego i wyjątkowego klimatu. W Internecie można znaleźć mnóstwo fantazyjnych rozwiązań proponowanych przez wiele sklepów: solarne oświetlenie ogrodu, lampy LED, modele z czujnikiem ruchu i bez, kule ogrodowe, lampy solarne czy żarówkową girlandę. Na co jednak się zdecydować, zwłaszcza wybierając stojące oświetlenie do ogrodu? Na pewno każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie, jednak warto poznać parametry poszczególnego oświetlenia ogrodowego. Przyjrzyjmy się, jakie są najciekawsze pomysły na oświetlenie tego miejsca.

Lampy stojące do ogrodu różnej wielkości

Jednym z rodzajów urządzeń, które mogą oświetlić Twoją przestrzeń w przydomowym ogródku, są lampy stojące, zarówno modele wysokie, jak i niskie. Lampa stojąca może mieć nawet kilka metrów wysokości, wtedy wykorzystywana jest głównie w wielkich ogrodach, parkach oraz alejkach. Lampa stojąca mniejszych wymiarów ma przeciętnie około metra wysokości, przeznaczona jest głównie do ustawienia przy ścieżkach w ogrodzie albo przy wjazdach na posesję.

Decydując się na oświetlenie ogrodu stojące, masz szerokie możliwości, ponieważ istnieje bardzo dużo wzorów do wyboru: lampion, kula czy też nowoczesne słupki. Mogą występować w formie mlecznych lub transparentnych kloszy bądź też nowoczesnych słupków z wyraźnym metalowym akcentem. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, będzie to doskonały sposób na oświetlenie ogrodu.

Lampy LED jako oświetlenie ogrodu

Do wyboru są halogeny lub diody LED. Halogeny są droższym rozwiązaniem od tradycyjnych żarówek, jednak dają światło, które jest żywsze i intensywniejsze. Może to mieć swoje wady i zalety, w zależności od tego, jaki klimat planujesz stworzyć w ogrodzie. Jeśli chcesz stworzyć nieco romantyczną aranżację, może być to światło zbyt intensywne. Wtedy lepiej skorzystać ze źródeł światła, które oferują znacznie bardziej stłumiony rodzaj oświetlenia.

Oświetlenie ogrodu LED w postaci diod jest jednym z nowszych rozwiązań oświetleniowych. Zasilane są najczęściej napięciem o mocy 12 V. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, a ich niebywałą zaletą jest duża odporność na niskie oraz wysokie temperatury i warunki atmosferyczne.

Oświetlenie ogrodu solarne

Jednym najpopularniejszych i najczęściej spotykanych rozwiązań są lampy solarne. Nie muszą one stanowić głównego źródła światła, ale świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie innych lamp. Wyposażone są w ogniwa słoneczne, których zaletą jest to, że nie wymagają podłączenia do instalacji, a ładują się poprzez naturalne światło słoneczne, co daje niesamowity efekt w nocy.
Solarne oświetlenie ogrodu może jednak nie wszystkim pasować, dlatego że ich światło nie jest zbyt intensywne. Wtedy proponowane jest jego uzupełnienie, np. za pomocą oświetlenia LED.

Świetlówki i żarówki do oświetlenia ogrodu

Żarówki to tradycyjny sposób na oświetlenie ogrodu, a co za tym idzie – jeden z tańszych. Do wyboru masz żarówki matowe, przezroczyste oraz opalizujące. Przez to, że mogą mieć różne kolory, zyskujesz możliwość stworzenia wyjątkowej kompozycji świetlnej, która świetnie będzie współgrała z kwiatami i pozostałą roślinnością w Twoim ogrodzie.

Inny rodzaj oświetlenia to świetlówki. Są one oszczędne, gdyż zużywają pięć razy mniej energii niż zwykłe żarówki. Mimo że są droższe, jest to wydatek, który się opłaca, gdyż ich żywotność wynosi o kilka lat więcej. Dlatego też środki w nie zainwestowane dość szybko się zwracają – i to z nawiązką. Minusem tego rozwiązania jest to, że mają podłużny kształt, dlatego też wymagają przemyślanego umiejscowienia i odpowiedniej oprawy świetlnej.